Menu Content/Inhalt
Strona główna arrow Wydarzenia arrow Pikiety i demonstracje arrow Nie chcemy być okupantem! Nie chcemy być tarczą!
Nie chcemy być okupantem! Nie chcemy być tarczą! PDF Drukuj Email
12.06.2004.

plakat

 

 

 

 

 

 

 

 

  SOBOTA 15 MARCA: GLOBALNY PROTEST

W dniu 15 marca 2008 r. Inicjatywa „Stop Wojnie” zorganizowała w Warszawie demonstrację pod hasłem: „Nie chcemy być okupantem! Nie chcemy być tarczą!”. Wzięło w niej udział ok. 800 osób.


 

    

        

Akcja była częścią globalnych dni protestu w piątą rocznicę wybuchu wojny irackiej.

Jak podkreślali organizatorzy, Polska była jednym z tylko czterech krajów, które od początku wojny wysyłały do Iraku wojska.

Po pięciu latach – mimo kolejnych zmian rządów i prezydentów – polskie wojska wciąż w Iraku przebywają.

Hasła przeciw okupacji dotyczyły także Afganistanu, gdzie obecny rząd zamierza wysłać dodatkowych 400 polskich żołnierzy, zwiększając ich liczbę do 1600.   

Demonstranci wyrażali także swój sprzeciw wobec planów budowy w Redzikowie koło Słupska bazy rakietowej USA w ramach programu tzw. „tarczy antyrakietowej”.

 Skandowano m. in. hasła: „Nie dla baz USA”, „Mały Kaczorze, nie chcemy tarczy nad morzem”  „Tarcza w Słupsku – wrzód na dupsku” i  "Bez tarczy, bez wojen - jesteśmy za pokojem". Protest przeciw budowie bazy także miał charakter międzynarodowy, gdyż demonstracja w sprawie „tarczy” równocześnie miała miejsce w czeskiej Pradze. W Czechach, w ramach tego samego programu „tarczy”, ma bowiem powstać baza radarowa.         

        W demonstracji w Warszawie wzięli udział ludzie z różnych środowisk i z różnych miast. Widoczna – a przede wszystkim słyszalna - była warszawska grupa samby. Spośród organizacji politycznych obecne były m. in. (w kolejności alfabetycznej): Młodzi Socjaliści, Nowa Lewica, Polska Partia Pracy, Pracownicza Demokracja, Racja PL, Stowarzyszenie Młoda Socjaldemokracja, Zieloni 2004. Udział wzięły także różne organizacje i kolektywy anarchistyczne, poznańskie stowarzyszenie „Lepszy Świat” i przedstawiciele portalu Viva Palestyna. Całość zakończyła akcja rozdawania ciepłych wegetariańskich posiłków przygotowana przez grupę Jedzenie Zamiast Bomb. Warto podkreślić znaczący udział w demonstracji związkowców z „Sierpnia 80”, w tym Elżbiety Fornalczyk – organizatorki pierwszego w Polsce strajku w hipermarkecie (Tesco) – oraz Krzysztofa Łabądzia – jednego z liderów niedawnego strajku w kopalni Budryk.        

         Inicjatywa „Stop Wojnie” zapowiedziała dalsze działania na rzecz wycofania wojsk okupacyjnych z Iraku i Afganistanu oraz przeciw „tarczy antyrakietowej”. W obu sprawach zbierane są podpisy pod petycjami. Na demonstracji namawiano także do uczestnictwa w proteście przeciw budowie bazy rakietowej, który odbędzie się w dniu 29 marca w Słupsku.

 

Zmieniony ( 25.04.2008. )