Menu Content/Inhalt
Strona główna
Demonstracja - Wycofać wojska z Afganistanu PDF Drukuj Email
25.10.2009.
 
Demonstracja - Afganistan demo 24.10.2009
 
24 października około 300 osób uczestniczyło w Warszawie w demonstracji Inicjatywy "Stop Wojnie" pod hasłem "Wycofać wojska z Afganistanu". Uczestnicy akcji wskazywali, że wojna afgańska trwa już ponad osiem lat, a sytuacja w tym kraju staje się coraz gorsza. Podkreślano, że choć przygniatająca większość społeczeństwa domaga się wycofania wojsk z Afganistanu, kolejne ekipy rządowe i kolejni prezydenci mają ten fakt za nic. Obecny rząd nie jest tu wyjątkiem. Nie tylko nie zamierza wycofać się z wojny, ale planuje do obecnych 2000 polskich żołnierzy w Afganistanie dosłać kolejnych 600. 

W czasie demonstracji skandowano m.in. hasła: "Stop okupacji Afganistanu", "Raz, dwa, trzy, cztery, dość tej wojny do cholery", "Za mundurem władza sznurem", "Rząd na front - jedzenie zamiast bomb". Przed ambasadą USA zaintonowano natomiast: "Barack oddaj Nobla" oraz "W Afganistanie skończycie jak w Wietnamie". Przez cały czas hasłom przygrywała samba. Na czele demonstracji uczestnicy nieśli trumnę, która symbolizowała nieznaną ofiarę wojny afgańskiej - w szczególności afgańskiego cywila. Manifestanci próbowali złożyć trumnę jako formę petycji do Marszałka Sejmu, co spowodowało zamieszanie po stronie policji uniemożliwiającej przy kolejnych próbach dostania się na teren otaczający Sejm zrealizowanie tego zamiaru. Ostatecznie demonstranci pozostawili zaadresowaną do Marszałka Sejmu trumnę przy Hotelu Sejmowym. 

Spośród organizacji politycznych w demonstracji wzięli udział: Pracownicza Demokracja, Młodzi Socjaliści, Lewicowa Alternatywa, Federacja Młodych Socjaldemokratów, Zieloni 2004, RACJA Polskiej Lewicy, Polska Partia Pracy i Unia Pracy.

Inicjatywa "Stop Wojnie" zapowiedziała prowadzenie dalszych akcji przeciw wojnie w Afganistanie. 
 

Zmieniony ( 25.10.2009. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »