Menu Content/Inhalt
Strona główna
Oświadczenie ws. wojny w Afganistanie PDF Drukuj Email
05.12.2009.

 

OŚWIADCZENIE INICJATYWY „STOP WOJNIE” W SPRAWIE PLANOWANEGO WYSŁANIA DODATKOWYCH POLSKICH ŻOŁNIERZY DO AFGANISTANU

 

Inicjatywa „Stop Wojnie” zdecydowanie sprzeciwia się planom zwiększenia polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie. Po telefonie od prezydenta USA proszącego o „uzupełnienie kontyngentu" rząd zapowiedział możliwość wysłania dodatkowych 600 wojsk od wiosny 2010 r. oraz wcześniejszego wysłania 200 żołnierzy z tzw. odwodu strategicznego.

 

Plany rządu stoją w dokładnym przeciwieństwie do oczekiwań społeczeństwa, które domaga się zakończenia udziału w afgańskiej wojnie. Uderzające jest, że rząd nie jest w stanie podać żadnego sensownego powodu uczestnictwa w tej coraz bardziej krwawej awanturze poza powoływaniem się na zobowiązania sojusznicze. Słowa premiera, że „jest to inwestycja w bezpieczeństwo Polski” brzmią jak ironia w momencie, gdy coraz więcej polskich żołnierzy w Afganistanie oznacza stawianie polskich obywateli w pierwszej linii możliwych ataków odwetowych ze strony partyzantów i terrorystów.

 

Minister obrony broniący na wojnie afgańskiej „zdrowia naszej młodzieży” przed narkotykami nadaje się tylko do kabaretu. Niestety, farsa ta jest prawdziwą tragedią dla tysięcy ludzi w Afganistanie prowadzoną w naszym imieniu i za nasze pieniądze. W przyszłym roku polski kontyngent w Afganistanie oficjalnie będzie kosztował budżet ponad 1,3 mld zł.

 

3 grudnia 2009 r. 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »