Menu Content/Inhalt
Strona główna
Tzw. "TARCZA"
18.09.2009.

OŚWIADCZENIE INICJATYWY „STOP WOJNIE” W SPRAWIE REZYGNACJI USA Z PLANOWANEJ BUDOWY BAZY RAKIETOWEJ W POLSCE

Inicjatywa „Stop Wojnie” z radością powitała decyzję o rezygnacji USA z budowy bazy wyrzutni rakiet przechwytujących w Polsce, jako elementu tzw. „tarczy antyrakietowej”. Od początku uznawaliśmy program „tarczy” za obronny tylko z nazwy, powodujący w praktyce szereg zagrożeń tak globalnych, jak i lokalnych. Od stycznia 2007 r., gdy władze USA otwarcie wystąpiły o lokalizację bazy rakietowej w Polsce, Inicjatywa „Stop Wojnie” przeprowadziła więc szereg protestów w tej sprawie.

Wyrażając zadowolenie z porzucenia planów budowy planowanych wcześniej elementów „tarczy” zwracamy jednak uwagę, że władze USA zastrzegają sobie możliwość zmiany decyzji, oficjalne warunkując ją rozwojem irańskiego programu budowy rakiet dalekiego zasięgu. Co więcej, wciąż planowane jest powstanie bazy USA na polskim terytorium – tym razem wyrzutni rakiet w ramach systemu SM-3. Zmiany planów amerykańskich władz nie oznaczają więc rzeczywistych zmian polityki zagranicznej tego kraju, ani nawet odejścia od programu tzw. „tarczy antyrakietowej”. Należy także pamiętać, że nowa taktyka USA ma w dużej mierze związek ze skoncentrowaniem się na prowadzeniu brudnej wojny w Afganistanie i wynikającej z tego konieczności współpracy z Rosją oraz z często niechętnymi wcześniejszej wersji budowy „tarczy” sojusznikami w NATO.

Inicjatywa „Stop Wojnie” jest zdania, że miliardy wydawane na kolejne plany zbrojeń i wojny powinny być użyte w celu likwidacji ogromnych problemów społecznych świata. Nadal prowadzić będzie działania przeciwstawiające się budowie w Polsce baz USA, jak również planuje protesty na rzecz wycofania wojsk okupacyjnych z Afganistanu. 

 
Wycofać wojska z Afganistanu!
12.09.2009.
 

Oświadczenie Inicjatywy „Stop Wojnie” w sprawie wojny w Afganistanie

11 września 2009 r.

 

WYCOFAĆ WOJSKA Z AFGANISTANU! STOP OKUPACJI!

 

W związku z zaostrzaniem się wojny w Afganistanie Inicjatywa „Stop Wojnie” planuje na jesień nasilenie działań na rzecz wycofania wojsk okupacyjnych z tego kraju. Obecnie w Afganistanie przebywa ok. 100 tys. zagranicznych żołnierzy, większość z nich w ramach kontyngentu NATO. W tej liczbie znajduje się ponad 2 tys. żołnierzy polskich.

            Sytuacja w okupowanym Afganistanie staje się coraz bardziej tragiczna. Sierpniowe wybory prezydenckie, które miały być dowodem stabilizacji Afganistanu, nawet według zachodnich obserwatorów przebiegały w atmosferze fałszerstw i zastraszania. Dosyłanie kolejnych zagranicznych żołnierzy zaowocowało jedynie nasileniem walk i dodatkową liczbą ofiar, w dużej mierze wśród ludności cywilnej. W dniu 4 września doszło do kolejnej tragicznej „pomyłki”, gdy natowskie samoloty zbombardowały uprowadzone przez rebeliantów cysterny z benzyną w momencie, gdy korzystała z nich lokalna ludność. W efekcie zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób.

             Ofiarami wojny są przede wszystkim Afgańczycy. Giną jednak także żołnierze sił okupacyjnych. Już w sierpniu liczba zabitych żołnierzy w 2009 r. przekroczyła 300, będąc wyższa niż w całym 2008 r. Coraz więcej ginie też żołnierzy polskich. W ciągu ostatniego tygodnia śmierć poniosło trzech polskich żołnierzy służących w Afganistanie. Jednocześnie według najnowszych sondaży aż 81% polskiego społeczeństwa żąda natychmiastowego wycofania polskich wojsk z tego kraju.

Inicjatywa „Stop Wojnie” domaga się wycofania wszystkich wojsk okupacyjnych z Afganistanu, z polskimi na czele. Nie niosą one żadnej stabilizacji, tylko postępującą destabilizację. Naszym zdaniem gra o wpływy w Azji Środkowej, wiarygodność USA w roli globalnego policjanta i mocarstwowe aspiracje różnych państw NATO nie są powodem, aby zabijać i umierać w Afganistanie.

Zmieniony ( 12.09.2009. )
 
AntyNATO w Strasburgu
06.04.2009.

30-40 tys. przeciw NATO!

 

transparent stopwojnie w Strasburgu 

 W dniach 2-5 kwietnia kilkadziesiąt tysięcy osób wzięło udział w protestach przeciw jubileuszowemu szczytowi z okazji 60-lecia NATO, który odbył się na granicy francusko - niemieckiej w Strasburgu i Kehl. Ich kulminacją była demonstracja w dniu 4 kwietnia w Strasburgu. Mimo szeregu utrudnień ze strony władz - m. in. zakaz demonstrowania z centrum miasta, szereg blokad policyjnych utrudniajacych dotarcie na demonstrację, zatrzymanie  na granicy kilku tysięcy demonstrantów z Niemiec czy całkowite unieruchomienie transportu publicznego - w proteście pod hasłem "Nie dla wojny - nie dla NATO" uczestniczyło ok. 30-40 tys. osób. Wśród nich była delegacja Inicjatywy "Stop Wojnie", która zorganizowała autokar z demonstrantami z Polski.

Zmieniony ( 12.09.2009. )
 
AntyNATO, Chomsky w Strasburgu
23.03.2009.
                
"Nie dla wojny - Nie dla NATO"  

WYJAZD DO STRASBURGA 2-5 KWIETNIA 2009

NATO logoNoam Chomsky

Inicjatywa “Stop Wojnie” organizuje transport do Strasbourga.
Wyjazd z Warszawy w czwartek 2 kwietnia, powrót późnym wieczorem w niedzielę 5 kwietnia.

Koszt przejazdu: 220 zł.

Jeśli chcesz z nami pojechać prosimy o skontaktowanie się z nami jak najszybciej na:
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Nowa bardzo ważna wiadomość:
Na alternatywnej konferencji  w piątek 3 kwietnia będzie przemawiać Noam Chomsky.

Inicjatywa „Stop Wojnie” uczestniczy w mobilizacji do działań w związku z przypadającą w 2009 r. 60 rocznicą powstania NATO. W związku z nią w dniach 2-5 kwietnia 2009 r. na granicy francusko-niemieckiej (we francuskim Strasburgu i małej niemieckiej miejscowości Kehl) odbędzie się okolicznościowy szczyt Sojuszu. Miejsce szczytu nie jest przypadkowe – symbolizować ma nie tylko sojusz obu europejskich mocarstw, ale także powrót Francji do militarnych struk­tur NATO (z których wycofała się w 1966 r.). Ruchy antywojenne i altergloba­listyczne planują w tym samym czasie alternatywny szczyt i masowe demon­stracje.

Ponad 250 organizacji z całego świata podpisało apel przeciw obchodom pod hasłem "Nie dla wojny - Nie dla NATO" - wśród nich Inicjatywa Stop Wojnie z Polski.
Pełny tekst apelu oraz listę organizacji można zobaczyć na:
http://www.no-to-nato.org/en/appeal/

Niektóre fakty, które przemawiają za uczestnictwem w protestach:

* NATO planuje dalszą ekspansję nie tylko na Bałkany, ale i na wschód.
* Brutalna wojna w Afganistanie jest prowadzona pod natowskim sztandarem.
* NATO popiera tzw. “tarczę antyrakietową”. 

Zapraszamy - do usłyszenia!

 

 

Zmieniony ( 06.04.2009. )
 
««  start « poprz. 1 2 3 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 21 - 24 z 24